Rekreační chaty, chalupy a víkendové apartmány na horách jsou opět v módě. Na začátku devadesátých let sice zájem o rekreační nemovitosti opadl, nyní se podle realitních makléřů zase zvyšuje. Změnily se však požadavky.
Mnozí lidé už nehledají chaty a chalupy, kde by mohli opravovat, budovat, zahrádkařit, prostě kutit. Bydlení na horách se stává především místem pro odpočinek a sportování. Navíc je poměrně jistou a výhodnou investicí. Můžete je snadno pronajmout.

Kompromis mezi lokalitou a cenou
Cena horských nemovitostí, zvlášť v atraktivních lokalitách, patří k nejvyšším na tuzemském realitním trhu. Často je srovnatelná s rakouskými či italskými Alpami a vyšší než třeba v Tatrách.
K nejžádanějším v České republice se stále řadí Krkonoše. A jsou také nejdražší. Za rekreační dům v okolí Harrachova a Špindlerova mlýna zaplatíte podle nabídek realitních kanceláří kolem pěti miliónů korun. Podobné to bývá i v dalších střediscích. "Krkonoše už jsou dnes prakticky rozebrané. To se projevuje samozřejmě na ceně. Lidé se proto orientují na okolní hory," potvrzuje Jiří Fajkus ze společnosti Real Spektrum.
Stačí se posunout o pár kilometrů a cena klesá. Ve zhruba deset kilometrů vzdálené Desné v Jizerských horách je možné koupit zrekonstruovanou chatu či chalupu za milión a půl až dva a půl miliónu korun. Pokud někdo hledá nemovitost k rekonstrukci, stačí mu na to méně než milión.
Sehnat chalupu na atraktivním místě za přijatelnou cenu ale začíná být problém i tam. "Už tři roky hledáme chalupu v okolí Jablonce nad Nisou, která by stála zhruba milión až milión a půl a bez nějakých větších úprav by se tam mohl člověk okamžitě nastěhovat. To se však nedaří," říká Pavlína Krausová, která bydlí s rodinou na pražském sídlišti Černý Most. "Jednou má pouze lokální topení na dříví a uhlí. Jindy je daleko od silnice a v zimě se k ní člověk nedostane autem. Pokud už něco vhodného najdeme, stojí to kolem dvou a půl miliónu."

Stále atraktivnější Šumava
Zřejmě největší zájem nyní zaznamenává Šumava. Na atraktivitě jí dodávají nejen místní hory, ale i možnost navštěvovat sjezdovky na německé a rakouské straně hranice. Vyšší poptávka zvedá ceny podobně jako v Jizerských horách. Rekreační nemovitost v dobrém stavu už jen těžko seženete za méně než dva milióny korun.
"Šumava si stále uchovává svůj nedotčený vzhled, což se například v Krkonoších nepodařilo. Navíc nikde jinde v České republice nejsou zimní a letní destinace tak blízko u sebe, " říká Václav Švec z developerské firmy Beta 1 Development, která také investuje do bydlení v obci Lipno nad Vltavou.
K menší atraktivitě podle něj částečně přispěla i chybějící dálnice z Prahy. Horší dopravní přístupnost od nákupu nemovitostí v tomto regionu stále odrazuje. "Časem se však dá očekávat mnohem větší zájem zvláště lidí z Prahy. Příkladem může být i Lipno nad Vltavou, kde v současnosti investují do budování nových nemovitostí největší české stavební firmy." Lyžovat je možné v nedalekém Kramolíně případně na rakouském Sternsteinu. V létě nabízí další využití golfové hřiště a Lipenská přehrada.
Na okraji zájmu - aspoň podle cen nemovitostí - zůstávají Krušné hory. Dům či chalupu po rekonstrukci je tady možné pořídit pod milión korun.
Atraktivní se stávají i moravské a slezské lokality. "Zvlášť oblíbené jsou Beskydy a Jeseníky," popisuje Jiří Fajkus. Kromě lidí z Ostravska a okolí se zde majiteli stávají hlavně Nizozemci. Ceny nemovitostí tady zatím zůstávají na nízké úrovni. Chalupy je zde možné koupit kolem miliónu korun.

Byty dražší než chalupy
Konkurencí pro tradiční chaty a chalupy se na horách stávají apartmány. Ty vznikají na zelené louce, výjimečně potom přestavbou starších hotelů a ubytoven. Rozdíl bývá patrný jak na pohled, tak v ceně. Byty v rekonstruovaných objektech zpravidla patří k levnějším, je možné je získat od miliónu korun. Nově stavěné apartmány bývají mnohem dražší a také luxusněji zařízené.
Například nový apartmán v Horních Mísečkách s dispozicemi 2+kk a velikostí 54 metrů čtverečních stojí včetně garáže a sklepa 3 461 200 korun. Majitel to má odtud minutu na sjezdovku a dvě minuty k upraveným běžeckým trasám. Za své peníze dostane byt s plovoucími laminátovými podlahami, v koupelně a na chodbách je keramická dlažba. Zárubně a dveře jsou z materiálu, který vypadá jako dřevo. Kuchyň je však bez linky a elektrospotřebičů. V objektu funguje stálá správcovská služba, která se stará o celý dům včetně úklidu sněhu.
Rozhodnete-li se pro luxusní apartmán v nově postaveném komplexu Savoy ve Špindlerově Mlýně, za byt s dispozicemi 2+kk a plochou 64 metrů čtverečních zaplatíte 7 192 360 korun. K dispozici budete mít balkón, sklep a garáž s vraty na dálkové ovládání a vyhřívaným vjezdem. Vstupní dveře doplňuje bezpečnostní kování. Na podlaze leží dlažba nebo dřevěná masívní podlaha, koupelna je vybavená závěsnou toaletou, bidetem, rohovou vanou nebo sprchovým koutem, v podlaze jsou instalované topné kabely. V každém pokoji je k dispozici telefonní a televizní zásuvka, nechybí ani připojení na internet.

Nadstandard bývá pravidlem
Na vysoké ceně horských bytů se ale nepromítá jen nadstandardní vybavení. "Samozřejmě je to dáno atraktivitou prostředí," říká Monika Pertlová ze společnosti Conmaco, která nabízí například apartmány v Horních Mísečkách. V ceně se velmi často odráží i vyšší stavební náklady. Je třeba na místo dovézt materiál i dělníky, neboť místní kapacita nestačí. V Horních Mísečkách se do ceny promítlo i to, že se zakládaly veškeré inženýrské sítě. Bylo nutné na místě udělat elektřinu, provést nové rozvody vody a kanalizace i vybudovat velký parkovací terminál. To jsou investice za několik desítek miliónů korun. Apartmány je stejně jako běžné bydlení možné zaplatit i pomocí hypotéky. Tak si podle developerů kupuje rekreační bydlení zhruba polovina klientů. Většina z nich jezdí na hory odpočívat a sportovat, jen menší část byty pronajímá.

Kolik stojí rekreační nemovitosti na horách v Česku

Na rekonstrukci se ptejte předem
Zaujala vás nabídka levné nemovitosti v národním parku a plánujete její koupi s tím, že si ji sami opravíte? Potom si nejprve zjistěte, zda to nebude příliš složité. V chráněných krajinných územích a národních parcích totiž existují mnohá omezení. Týkají se jak drobných oprav - například výměny oken nebo střešní krytiny -, tak zbudování čističky odpadních vod, volby vytápění a paliva. Je proto dobré se ještě před podpisem kupní smlouvy informovat na příslušném správním orgánu, co všechno taková rekonstrukce obnáší. Vyhněte se nepříjemné situaci, kdy najednou zjistíte, že rekonstrukce přijde mnohem dráž než třeba koupě zachovalé chalupy či nového apartmánu. (ma)

061128_IN_02_1.jpg

061128_IN_02_2.jpg

061128_IN_02_3.jpg
Nový komplex Savoy ve Špindlerově Mlýně se snaží respektovat okolní zástavbu. Architekt využíval přírodní materiály - dřevo a žulu. Cena bytů, které budou připraveny k nastěhování v létě 2008, se pohybuje od šesti do sedmnácti miliónů korun.
POČÍTAČOVÁ VIZUALIZACE: SEKYRA GROUP

061128_IN_04.jpg
Apartmány v Horních Mísečkách se nacházejí ve výšce tisíc metrů nad mořem přímo u sjezdovky. Cena za byt začíná na necelých dvou miliónech.
Foto: Conmaco