Británie chce být první evropskou zemí, která zlikviduje klasické žárovky. Nadále je asi 80 % prodávaných žárovek klasických, všechny velké britské obchodní řetězce však oznámily, že během příštích několika let přestanou prodávat klasické žárovky a budou nabízet jen energeticky úsporné. Už od příštího roku by proto neměly být v prodeji klasické žárovky s příkonem nad 150 W, o rok později by měly zmizet všechny klasické "stowattovky". V Británii tak po roce 2012 už bude klasická "Edisonova" žárovka vidět jen výjimečně nebo v muzeích.

Spojené království není však jediná země, která se rozhodla klasickým žárovkám "zhasnout". V Austrálii budou zakázány od roku 2010 a Čína je přestane používat do 10 let. Přitom právě v Číně se podle statistik vyrábí 70 % žárovek na světě. O zákazu nebo o postupném opuštění klasických žárovek se debatuje v několika státech USA i v některých evropských zemích. Klasické žárovky přes 90 % spotřebované energie vyzařují jako teplo, nikoli jako viditelné světlo. Energeticky úsporné žárovky jsou sice zatím dražší, ale zase déle vydrží.

Podle ministra pro životní prostředí Hilaryho Benna se přechodem na energeticky úsporné žárovky v Británii ušetří mj. 5 milionů tun oxidů uhlíku, které nebudou vypuštěny do atmosféry.

Žárovky, které ušetří až 80 % elektřiny by se mohly prodávat až o dvě třetiny levněji. Jenže nebudou, protože letos Evropská unie prodloužila o rok platnost cla ve výši 66 % na dovoz úsporných svítidel vyrobených v Číně. Chce tím chránit evropské zejména německé výrobce...