Členové představenstva energetické firmy získají na akciích téměř 160 milionů korun
V cizině opční programy fungují podobně

Nejvyšší manažeři energetické společnosti ČEZ se rozhodli, že vydělají na růstu akcií své společnosti a v dosud nebývalé míře využijí opční program firmy.
Čtyři z pěti členů představenstva získají dosud nejvyšší vyplacenou částku: dohromady 159,6 milionu korun čistého.
Na další miliony si přijde i bývalý člen představenstva a nynější obchodní ředitel Alan Svoboda. Poslednímu členu představenstva Zdeňku Pasákovi zatím nárok na opce nevznikl. Ve funkci je od loňského dubna, tedy příliš krátce.
Využít motivační program přiměla manažery cena akcií pohybující se kolem tisíce korun.
Většina nynějšího nejvyššího vedení uplatní opci vůbec poprvé. Ze stávajícího představenstva si díky motivačnímu programu vydělal pět milionů korun (před zdaněním) letos v létě jen Jiří Borovec.
V minulosti si ale na víc než šestnáct milionů přišel Petr Vobořil, který seděl v představenstvu firmy do konce roku 2005. Část akcií, které nakoupil za výhodnou cenu, navíc stále vlastní. Prodat je může kdykoli.

Svobodovy problémy
Motivačního programu chce naplno využít i Svoboda. Jelikož ale v představenstvu skončil loni, musí uplatnit celý opční program. Od dubna mu totiž běží roční lhůta, kdy může akcie ještě výhodně nakupovat.
Právě obchody s akciemi - i když ne v rámci opčního programu - přitom Svobodu stály místo ve vedení ČEZ. Loni v květnu nakoupil za tři miliony korun 7,5 tisíce akcií firmy těsně předtím, než ČEZ oznámil výsledky hospodaření v předchozím roce. Ty předčily očekávání expertů, a akcie tak na burze vzápětí zdražily o pětikorunu za kus.
Později Svoboda svůj nakoupený podíl prodal a vydělal 37 tisíc korun. Byl obviněn ze zneužití interní informace z firmy a na nátlak politiků rezignoval ze všech funkcí. Svoboda se poté, co tehdejší Komise pro cenné papíry nezjistila žádné pochybení, vrátil na křeslo obchodního ředitele. Představenstvo ČEZ, jehož byl do dubna také členem, mu zůstalo uzavřeno. Rezignace na post v představenstvu je nevratná.

V cizině jsou opce běžné
Motivační programy, díky nimž si mohou manažeři koupit akcie "své" firmy, jsou rozšířeny ve většině vyspělých zemí.
Včetně sousedního Německa, kde si na velké peníze podle listu Berliner Zeitung přišlo především širší vedení tamního energetického koncernu RWE: loni mohlo na sedm set manažerů od června uplatnit předkupní právo na akcie, které od firmy získali v roce 2004.
Největší sumy inkasovali členové představenstva. Šéf koncernu Harry Roels zpeněžil 470 tisíc opcí, a získal tak navíc 8,3 milionu eur (skoro 240 milionů korun podle současného kursu).
Celkem si loni přišel na více než dvanáct milionů eur, a patří tak k nejlépe placeným německým manažerům.
Roels si díky akciovým opcím během svého pětiletého funkčního období (končí mu v únoru 2008) celkem vydělá třicet až čtyřicet milionů eur (v přepočtu skoro 1,2 miliardy korun).

Kolik vydělají šéfové ČEZ na akciích firmy