Chuť utrácet požene vzhůru akcie

Lidem investujícím do akcií, kyne také letos největší zisk na rozvíjejících se trzích (emerging markets).
Analytici doporučují hlavně velké země - Čínu, Indii a Brazílii, kde rychle roste spotřebitelský trh.
Renomované banky jako švýcarská UBS nebo americká JPMorgan Chase, předpokládají, že akcie na rozvíjejících se trzích letos v průměru vydělají kolem 15 procent. Credit Suisse uvádí 10 až 15 procent, přičemž za "nejsvětlejší body" považuje menší země - Jižní Afriku, Česko a Egypt. Podle ní nejsou tak rizikové jako velké trhy - například čínský a indický.

Prim hraje spotřební zboží

Ovšem většina expertů, které včera oslovila agentura Bloomberg, sází právě na hospodářské obry. Číňané, Indové či Brazilci si mohou díky rychlému hospodářskému růstu dopřát stále více zboží a služeb. To, že mohou více utrácet (a stále častěji na spotřebitelský úvěr), je znát i na růstu burzovních kurzů. Například akciový kurz čínských výrobců potravin a nápojů loni v průměru stoupl skoro o 90 procent. Akcie indických automobilek vzrostly skoro o dvě pětiny.
Pro srovnání: akcionáři americké firmy Procter & Gamble, největšího dodavatele spotřebního zboží na světě, se museli spokojit s dvanáctiprocentním zhodnocením kapitálu.
Spotřební sektor bude hrát prim i letos a v následujících letech, tvrdí mnozí experti. "Nejlepší příležitosti na emerging markets nabídnou akcie firem dodávajících spotřební zboží a poskytujících nejrůznější služby," uvádí Mark Mobius ze singapurské firmy Templeton Asset Management. Jak dodává, nejde jenom o samotné zboží, nýbrž také o služby - hlavně bank a pojišťoven. Podle Oussamy Himaniho, který sleduje rozvíjející se trhy v londýnské UBS, zisky společností, jejichž zboží kupují domácnosti, letos stoupnou nejméně o 30 procent.
Himani investorům doporučuje, aby koupili například akcie firmy China Mobile, největšího světového mobilního operátora podle počtu zákazníků. Za dalšího favorita považuje mexickou developerskou společnost Urbi Desarrollos Urbanos. Velice dobrý výdělek podle něj slibují také akcie peněžního ústavu Sberbank, největšího v Rusku, případně společnosti Bharat Heavy Electricals, která je v Indii třetím největším výrobcem zařízení pro elektrárny.
S názory, že rozvíjející se trhy letos i v následujících letech vynesou podstatně více než trhy vyspělé, souhlasí také zdejší experti. "Investoři ale musí počítat s tím, že vyšší zisk vlastně představuje prémii za větší riziko. To souvisí hlavně s tím, že kurzy na rozvíjejících se trzích silně kolísají," podotýká Petr Zajíc ze společnosti Pioneer Investments. Podílové fondy, které spravuje, se z "emerging markets" zaměřují na Brazílii, Rusko, Indii a Čínu.

Nákupy akcií se prodražují

Zmíněné i další země by letos neměly investorům nachystat žádný šok. "Jejich veřejné finance se zlepšily. Pravděpodobnost, že by některá ze zemí ohlásila platební neschopnost nebo výrazně devalvovala svoji měnu, je opravdu malá," soudí Alan Brown z londýnské firmy Schroders.
Investoři přesto musí nákup akcií na rozvíjejících se trzích zvažovat pečlivěji než v minulosti. Tituly jsou totiž s ohledem na předchozí vysokou poptávku už dost drahé. V průměru se nabízejí za cenu, která více než patnáctkrát přesahuje zisk připadající na jednu akcii. Ve vyspělých zemích, kde není investování do akcií tolik riskantní, je to nyní asi šestnáctinásobek.