Akcie energetické společnosti ČEZ se stanou i v příštím roce hlavním tahounem pražské burzy. Už to ale nebude takový prudký růst jako v minulých letech.
Včera v samotném závěru obchodování zastavily akcie ČEZ svůj sestup z předešlých dvou dnů a posílily o 2,2 procenta na 961 korun. Analytici však pro nejbližší týdny očekávají spíše další propady, protože akcie jsou podle nich drahé. Dalším důvodem je i nižší než očekávaný odhad zisků pro rok 2007.

Drahé, ale stále výnosné
"Pravdou je, že ČEZ v posledních týdnech posiloval moc rychle. Krátkodobý propad je na místě," myslí si Tomáš Gatěk z Patria Finance, který stanovil cílovou cenu - tedy hodnotu, ke které by se měla cena akcií přibližovat - na 1095 korun. Podle Gaťka bude tento propad minimálně do ledna ještě trvat.
Že je ČEZ v současnosti předražený, si myslí i Bohumil Pavlica, který obchoduje s akciemi pro BH Securities. Podle něj čeká akcie energetického polostátního podniku v nejbližší době pokles až někam na hodnotu 830 korun. "Akcie ČEZ bych teď nenakupoval," řekl obchodník.
To ovšem nic nemění na tom, že ČEZ by měl investorům vynášet i v příštím roce.
Vyrůst by mohl podle Gaťka až o 15 procent.
"Optimismus by investorům měly dodat zprávy o dalších akvizicích ve střední a východní Evropě a výše vyplacené dividendy - ta by podle nás mohla být 18 korun na akcii - tedy o tři koruny více než loni," uvedl Tibor Bokor ze společnosti Wood and Company.

Akvizice pokračují
ČEZ včera odstoupil z jednání o koupi většinových podílů v až osmi ukrajinských distributorech elektřiny, které vedl od druhé poloviny loňského roku. Rozjednané má však další projekty. Stavět chce například uhelné elektrárny v Turecku. Další akvizice se chystá v Bosně nedaleko městečka Gacko.
V růstu budou pokračovat také cena elektřiny, a to i v případě, že by se určovala na burze, jak plánuje ministr Martin Říman. Odborníci se dokonce domnívají, že když jí bude stanovovat trh, přiblíží se cenám v západní Evropě mnohem rychleji.
Zisky ČEZ tak určitě dál porostou.
V pondělí zveřejněný odhad, který trhy tolik rozladil, počítá s růstem zisků v roce 2007 o 19,3 procenta na 34 miliard korun (analytici čekali 36,5 miliardy). To je však pořád větší přírůstek než u mnoha západoevropských konkurentů ČEZ. Zatímco za první pololetí rostl zisk ČEZ meziročně téměř o dvě třetiny, jedna z největších energetických firem, německá RWE, si polepšila "jen" o 16,3 procenta.
ČEZ totiž v Česku pořád vyrábí elektřinu s nižšími náklady než jeho západní konkurenti. Ještě úspěšnější firmou než ČEZ byl letos lídr francouzského trhu Éléctricité de France (EDF). Její akcie totiž letos vyskočily o 70 procent (ČEZ si přidal necelých 30 procent), enormně jí rostly i zisky.
"EDF provozuje hlavně jaderné elektrárny. Jádro je přitom při vysoké ceně ropy, která vyrostla toto léto na maximum, daleko nejlevnější způsob, jak vyrábět elektřinu," vysvětlil úspěch EDF Bokor.
Dalším faktorem jsou emisní povolenky. ČEZ na nich vydělal více než miliardu korun. Stačil je totiž prodat ještě předtím, než jejich cena začala klesat, když se zjistilo, že jich bylo vydáno příliš velké množství.
Právě rozdělení emisních povolenek, které přiděluje nejprve Evropská unie jednotlivým státům a ty je "rozhodí" mezi firmy, bude dalším faktorem, který kurs akcií ČEZ ovlivní.

Česká spořitelna: hlas proti
Jedním z mála velkých finančních domů, které akciím ČEZ v roce 2007 už delší dobu příliš nevěří, je Česká spořitelna. Ta stanovila cílovou cenu na 989 korun - tedy jen o 28 korun více, než je současná cena na trhu.
Podle hlavního akciového analytika banky Jakuba Židoně, se ČEZ ve srovnání s obdobnými firmami v Evropě jeví jako velmi drahý.
"Vždycky se říkalo, že určitá prémie k západoevropským firmám je v případě ČEZ ospravedlnitelná, protože má jednu velkou výhodu - nižší náklady na výrobu elektřiny. Pokud bychom ale vzali v úvahu plánovanou odstávku v Temelíně v příštím roce, pak tato výhoda ztrácí na síle", tvrdí Židoň.
Jedním z hlavních důvodů, proč je odhad zisků ČEZ nižší, než se očekávalo, je totiž lednové odstavení prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín. Podle Židoně navíc bude stále těžší "nakoupit" levně další firmy na Balkáně nebo východní Evropě.

Růst zisků u vybraných evropských energetických firem