Koruna včera vytvořila vůči euru další rekord (27,41 korun za euro). Centrální bankéře i analytiky sice její prudké posilování koncem roku nepřekvapuje - mohou za to nízké objemy obchodů, ale liší se v představách, co bude dál. Zatímco ČNB předpovídá pokles, trh čeká posilování.
"Pro zpevňování měny lze těžko hledat nějaké ekonomické důvody," uvedl včera viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer. "Naopak další vývoj platební bilance by měl hrát spíše proti koruně. Není nerozumné očekávat po prudkých růstech pokles," pokračoval ve slovní intervenci proti měnovému kursu Niedermayer.
Koruna na jeho slova reagovala mírným oslabením. Přesto si za den připsala růst o 20 haléřů a večer stálo jedno euro 27,46 koruny.
Podle analytika České spořitelny Davida Navrátila však ČNB kurs koruny prostě podcenila. "Koruna posilovat bude a koncem příštího roku čekám kurs 27,3 za euro. Podporovat ji bude i oslabování dolaru," řekl. Propad přijde podle něj až v březnu, pak se ale měna zase vrátí k posilování.
Někteří odborníci soudí, že rekordní hodnoty, na které se česká měna šplhá každým dnem - jen tento měsíc jde už o třetí historické maximum - znamenají, že ČNB by nemusela zvednout úroky ani v 1. čtvrtletí, jak minulý týden avizoval guvernér Zdeněk Tůma. "Pokud zůstane koruna takto silná, bankéři se sazbami nahoru určitě nepohnou. Neočekávám však ani pohyb na druhou stranu - přece jen budou v Česku v příštím roce přetrvávat tlaky na růst inflace," řekl Jan Vejmělek z Komerční banky.
Přestože jsou úrokové sazby ČNB, od nichž se odvíjí úročení úvěrů i vkladů, nejnižší v celé Evropě (2,5 procenta), investory to do Česka stále láká. Koruna totiž posiluje stabilně a oni očekávají další růst.
S tím, jak oslabuje dolar, získávají na atraktivitě i české akcie. Zahraničním investorům, jimž patří 80 % všech peněz, které se na burze otočí, totiž díky výhodnému kursu nesou o desítky procent více.
"Každé posílení domácí měny o korunu má na ekonomiku zhruba stejný dopad jako zvýšení sazeb o procento," vysvětlil Navrátil důvod, proč není nutné zvyšovat sazby na evropskou úroveň. ECB má úroky na 3,5 procenta.
Koruna bude podle analytiků posilovat, dokud Česko ekonomicky nedohoní unii nebo nepřijme euro. "Oči pro pláč" tak zbudou exportérům, kteří na sílící měně tratí, protože jejich zboží ztrácí konkurenceschopnost. I proto se většina vývozců snaží proti kursu zajistit na dlouhou dobu dopředu. "Mnoho z nich volí zajištění na pět let, předtím bylo běžnější pojistit se proti sílící koruně pouze na rok," uvedl Navrátil.

Sílící koruna drží úrokové sazby nízko