Na akciových trzích panuje euforická nálada. Burzovní indexy se pohybují v blízkosti rekordů, hluboký propad z letošního léta, kdy se zřítily ceny akcií o několik desítek procent, je zapomenut. A podle ekonomů má růst pokračovat i v příštím roce. Bude ale pomalejší.


Pražská burza: do 10 procent
České akcie jsou v současnosti už hodně drahé. V Evropě navíc rostou úrokové sazby - to hraje vždycky proti akciím. Pražské burze tak většina odborníků věští růst maximálně do deseti procent. Podobně vyrostly akcie zatím i letos. V každém případě však přijde v příštím roce několik delších propadů. Podle ekonomů budou spíše dva, jeden na jaře a druhý na podzim.
Záležet bude také na výsledcích firem, které zatím letos v naprosté většině případů překonávaly očekávání, ale i na nových emisích.
Ty by totiž podobně jako nedávný vstup na burzu developerské firmy ECM mohly trh rozhýbat a přimět k investování do akcií i více drobných investorů. Trhy tak očekávají, že na burze by se mohlo objevit v příštím roce až pět nových firem. Z toho alespoň jeden nováček by měl podle společnosti Cyrrus nabídnout investorům akcie za více než deset miliard korun.
Mluví se třeba o OKD finančníka Zdeňka Bakaly nebo České pojišťovně. Je však velmi pravděpodobné, že se v příštím roce dočkáme překvapení v podobě menší firmy typu ECM.
Z nynějších akcií pražské burzy fandí analytici nejvíce akciím bank, především Erste. Růstovou stálicí zůstane nejobchodovanější firma na pražské burze - energetický ČEZ. I u tohoto gigantu se ovšem čeká mírné zpomalení.

Amerika určí směr
Nálada na akciových trzích bude závislá především na vývoji v USA. Tamní ekonomika kvůli zásahům centrální banky zpomaluje, což by se mělo negativně promítnout do zisků amerických firem. Poznamená to i společnosti v ostatních částech světa včetně západní Evropy, které do USA dovážejí své zboží.
Hlavní otázkou zůstává, jak bude pokles amerického HDP silný. Většina ekonomů očekává pozvolný propad - takzvané měkké přistání - a věští tamním akciím mírný růst kolem šesti procent. Americké akcie může povzbudit i centrální banka Fed snížením úroků.
To bude ale záviset především na inflaci, na niž mají tradičně velký vliv ceny ropy. Ta spadla z rekordních letních hodnot až k šedesáti dolarům za barel.
Podle analýzy ČSOB by její cena měla v příštím roce nejdříve vzrůst i díky restriktivní politice OPEC k sedmdesáti dolarům za barel. Potom se čeká kvůli ochlazení americké ekonomiky pád až k padesáti dolarům. V létě, se začátkem motoristické sezóny a hurikánů, by se měla vrátit k šedesáti dolarům za barel.

 

061221-hx11a.jpg