Silná koruna ulevuje peněženkám Čechů

Studenti, kteří strávili před dvěma lety rok na střední škole ve Spojených státech, zaplatili za studijní program sto pět tisíc korun. Na příští rok už společnost Student Agency na stejný pobyt počítá s cenou osmdesát sedm tisíc korun.
Na tom, že mladí lidé ušetří, má hlavní zásluhu sílící kurs české měny. Ten zlevňuje také spotřební elektroniku a další zboží v tuzemských obchodech.
Euro je nyní ve srovnání s počátkem letošního roku levnější zhruba o 1,50 koruny, dolar o více než dvě koruny.

Příjemnější ceny v cizině

Příznivější kurs koruny si užívají také čeští turisté. Na dovolenou do zahraničí jich letos vyjelo přes čtyři milióny. Podle Jaromíra Beránka z poradenské firmy MagConsulting zhruba jedna třetina vycestovala dvakrát nebo i více.
"Ve srovnání s loňskem si mohli v zahraničí díky silnější koruně dopřát více zboží i služeb," komentuje ekonom peněžního ústavu ČSOB Petr Dufek.
Potvrdil to i letošní průzkum společnosti Incoma Research, podle kterého se už Češi tolik nebojí dražších potravin v cizině, a proto si jich do krabic balí méně než před několika lety.

Stále posilující koruna už delší dobu pozvolna snižuje samotné ceny zahraničních zájezdů. Domácí turisté se tak mohou těšit, že v příštím roce většina zájezdů po Evropě ani do vzdálenějších exotických zemí nezdraží, dokonce může zlevnit. Pokud ovšem podstatně nezdraží ropa.
"Koruna zlevňuje zejména destinace, kde jsou ceny kalkulovány v amerických dolarech. Jde například o Egypt, Tunisko a exotické destinace, jako jsou Dubaj či Thajsko. Tady klesla cena v průměru o deset procent," potvrzuje Dan Plovajko, zástupce cestovní kanceláře Fischer.

Radost z české měny mají i žadatelé o americká víza. Zatímco před čtyřmi lety platili 3200 korun, dnes je to o tisíc korun méně.
Ne každého však sílící koruna potěšila. A to hlavně ty Čechy, kteří do zahraničí necestovali za odpočinkem, ale za prací. Reálná výše jejich výdělků klesla. Mezi ty, kteří nejásají, patří studentka Ivana. "V USA jsem pracovala v létě roku 2001. Tehdy byl kurs 42 korun za dolar," vzpomíná.
Vydělala si zhruba pět tisíc dolarů, ale po jejím návratu do Česka začal dolar klesat a ona čekala, až se vrátí na původní hladinu. "Nakonec jsem své vydělané peníze měnila až o tři roky později, kdy už dolar stál jen 26 korun," dodává Ivana.

Kurs tlačí ceny zboží dolů

Díky stoupajícímu kursu český zákazník mnohdy ušetří i ve zdejších obchodech. Zvláště, pořizuje-li spotřební elektroniku. Její cenu ovšem nesráží jenom sílící koruna, ale také rostoucí levný dovoz z Asie.
Navíc se stále vyostřuje konkurenční boj mezi prodejci.

"Kurs koruny se projevuje v cenách některého zboží okamžitě, třeba o dvě až tři procenta. Za celý rok padají ceny až o deset procent," podotýká Bohuslav Komín, tiskový mluvčí společnosti řetězce obchodů s elektronikou Euronics.
Podle mluvčí Tesco Stores ČR Jany Matouškové ale není vždy možné na sílící korunu reagovat ihned: "Smlouvy s dodavateli uzavíráme na několik měsíců dopředu, a změny kursu se proto do cen zboží nabízeného v obchodech neprojevují okamžitě."

Některému zboží je ale posilující koruna úplně lhostejná. Jsou to především mobilní telefony.
"Na koncové ceny mobilních telefonů a příslušenství mají v České republice největší dopad objemy nákupů, nikoliv změny kursu koruny," říká Dagmar Zweschperová, marketingová ředitelka společnosti Sony Ericsson.

Co šetří kapsu motoristům

Silná koruna šetří kapsu i motoristům. Ropa, ze které se benzín vyrábí, se kupuje za americký dolar. Ten je ke koruně nyní rovněž na rekordně nízkých hodnotách. Dovoz ropy pak vyjde levněji.
Litr bezolovnatého naturalu v průměru vychází na 27,70 koruny. "Kdyby byl dolar za 30 korun, pak by benzín stál asi 31,50 koruny," , říká Miroslav Plojhar, hlavní ekonom pražské Citibank.
Rostoucí kurs koruny vůči dolaru v uplynulých pěti letech posloužil rovněž jako "štít" vůči inflaci, která šla nahoru kvůli zdražující ropě, uvádí Petr Sklenář ze společnosti Atlantik FT.

Jak připomíná, koncem roku 2001 přišel barel severomořské ropy Brent v průměru asi na 19 dolarů, nyní se jeho cena pohybuje kolem 63 dolarů. Ropa tak podražila o 220 procent.
Koruna za posledních pět let vůči americkému dolaru zpevnila o více než 40 procent.
"Díky tomu cena ropy vyčíslená v korunách za uvedenou dobu stoupla "jenom" o 80 procent," podotýká.