JAN TRAXLER

privátní investiční poradce, FINEZ Investment Management

Obávám se, že v roce 2014 budeme svědky globální ekonomické recese. Nevěřím růstovým ekonomickým prognózám. Problém zadlužení veřejného, soukromého i finančního sektoru se neustále prohlubuje. Růst korporátních zisků byl v uplynulých letech v mnoha případech tažen pouze úsporami nákladů a rozprodejem majetku, nikoliv investicemi nebo růstem spotřeby. A je naivní očekávat růst spotřeby, pokud domácnostem neroste reálný příjem, což se v USA ani Evropě neděje. Z pesimistického ekonomického výhledu vychází i můj postoj k investicím v roce 2014.

AKCIE

Očekávám, že v roce 2014 výrazně poklesnou ceny akcií, a to zejména v USA. Index S&P 500 je na historickém maximu. To rozhodně není dobrá doba na nákupy. Odvážnější jedinci mohou spekulovat na pokles akcií, méně odvážní mohou investovat například do reverse bonus certifikátů, tedy spekulovat, že ceny akcií už o moc víc neporostou. Výjimkou by mohly být akcie společností těžících zlato a také uran. Ty doporučuji svým klientům nakupovat.

KOMODITY

Očekávám opětovný růst ceny zlata. Jakmile začnou ceny akcií padat dolů, investoři se obrátí ke zlatu. Spekulativně věřím také v růst ceny kávy, jež klesla na pětileté minimum.

DLUHOPISY

Z dlouhodobého pohledu budou dluhopisy, zejména státní dluhopisy, velmi špatnou investicí, neboť jejich výnos do splatnosti je nízký a zdaleka nepokryje inflaci. Ovšem v roce 2014 by se paradoxně mohlo státním dluhopisům dařit. Úrokové sazby těžko porostou, a pokud na akciových trzích zavládne panika, investoři se vrátí k "bezpečnějším" dluhopisům. Obloukem bych se vyhýbal high-yield dluhopisům. Jejich riziková prémie je z historického pohledu velmi nízká. V případě ekonomické recese bude riziková prémie rychle růst a cena high-yield dluhopisů prudce poklesne.

MĚNY

Očekávám výrazné posílení amerického dolaru vůči ostatním světovým měnám. Příčinou bude zejména rychlý pokles deficitu obchodní bilance USA díky rostoucí domácí těžbě ropy a zemního plynu, ale také návrat investorů k tradiční "bezpečné měně" v době krize. Domnívám se, že česká koruna bude spíše oslabovat.

 

ING. RICHARD KOZA

ATWEL International, s. r. o.

Mým investičním tipem je americký dolar, který pomalu, ale jistě posiluje. Ačkoliv veřejné mínění stále zastává názor, že americká centrální banka tiskne peníze a rozhazuje je "z helikoptéry", situace se pomalu mění. Americká centrální banka začíná vážně uvažovat o snižování nákupu dluhopisů, neboť se ukazuje, že efekt do ekonomiky není až tak silný. Naopak zbytek světa stále stojí před situací, kdy bude nutné měnové podmínky uvolňovat.

Americká ekonomika také aktuálně vykazuje nejlepší známky vývoje a dá se očekávat pokračování.

Stejně tak se výrazně zvýšila konkurenceschopnost amerického trhu práce a řada firem dnes přenáší výrobu z Asie zpět do USA. A celá řada evropských firem doslova "utíká" z extrémně drahé a přeregulované západní Evropy.

Tyto a řada dalších faktorů způsobují, že pomalu ale jistě amerických dolarů ve světové ekonomice ubývá a dále bude ubývat. To znamená, že bude větší tlak na cenu při nákupech USD po celém světě.

Domnívám se tedy, že éra oslabování americké měny je již za námi. Naopak lze očekávat spíše tlaky na její posilování.

Tyto informace lze využít pro nákup USD buď prostřednictvím obecného indexu amerického dolaru, anebo nákupy USD proti jiným měnám.

Aktuálně nejzajímavější se jeví např. nákupy USD proti japonskému jenu, brazilskému realu ale i třeba euru.

V rámci této investiční strategie je samozřejmě nutné aplikovat příslušná pravidla pro řízení rizika, zejména stop-loss.

 

ALEŠ PRANDSTETTER

investiční stratég, ČSOB Asset Management

Z takto pojatého střednědobého horizontu vidíme akcie jako nejperspektivnější typ investice. V rámci nich pak víc věříme těm evropským, neboť jak se lepší předstihové indikátory, mělo by se lepšit i hospodaření evropských firem. Zatím tomu tak totiž není, na rozdíl od firem obchodovaných na americkém trhu, kde zisky na akcii dosahují rekordních hodnot. Proto i americké akcie představují rozumnou volbu, nicméně začátkem příštího roku mohou být torpédovány obnovenými jednáními o zvýšení dluhového stropu nebo přístupem FED k omezení nákupů dluhopisů. Ukončování extrémně uvolněné měnové politiky v USA bude mít na akcie krátkodobě negativní vliv, zejména pak na akcie rozvíjejících se trhů, dlouhodobě by však měla převážit zlepšující se ekonomická situace, naším favoritem mimo rozvinuté trhy jsou v delším horizontu akcie zemí jihovýchodní Asie a Turecka.

Vidíme dlouhodobě dobře zdravotnictví nebo technologie, které se z vysoce volatilního odvětví v dobách internetové bubliny staly mnohem stabilnějšími.

Pokud bychom se podívali na dluhopisovou část investičního spektra, přikláníme se k firemním dluhopisům, přičemž do nich zahrnujeme i dluhopisy finančních institucí. Přestože jejich atraktivita za poslední roky poklesla, stále představují rozumnou volbu oproti bezpečným státním dluhopisům, které zejména v kratších splatnostech nenesou žádný výnos.

 

DAVID BRZEK

hlavní makléř, Fio banka, a.s.

Domnívám se, že z daných podmínek může střednědobě až dlouhodobě těžit průmyslový a technologický sektor, který bude profitovat z narůstajících firemních investic. Při konzervativním přístupu k rizikovosti a minimálně střednědobým investičním horizontem považuji za zajímavé akcie Intelu, společnosti s dominantním postavením v polovodičovém byznysu.

Přestože na trhu klasických PC jsou vidět klesající tendence, výkonnost by měla být kompenzována zlepšením v divizi data center a rovněž výrazným růstem v oblasti tabletů. Prodeje v tomto segmentu plánuje Intel čtyřnásobně vyšší než v roce 2013. Kromě tabletů se chce Intel nadále víc soustředit na mobilní trh a podstatně snížit náskok konkurence. Firma si nadále udržuje vysokou marži přesahující 60 %, a ta by měla být udržena i v příštím roce. Dividendový výnos téměř 4 % je nadprůměrný jak v sektoru, tak z pohledu celého trhu. Společnost na setkání s investory oznámila stabilní výhled tržeb pro příští rok. Pro část trhu byla tato informace zklamáním a titul poklesnul pod hranici 24 USD, což ze střednědobého pohledu považuji za dobrou příležitost k nákupu.

 

LUKÁŠ VÁCHA

obchodní ředitel, Conseq Investment Management

V první řadě bychom doporučili si v portfoliu "uklidit" ještě před koncem roku. Důvodem je změna legislativy platná od 1. ledna 2014, a to konkrétně prodloužení časového testu pro fyzické osoby z 6 měsíců na 3 roky. Po splnění časového testu je většina investic osvobozena z daně z příjmu fyzických osob. Proto by se měl investor rozmyslet, zda neudělat změnu ještě do konce prosince, kdy by se na něj ještě vztahoval šestiměsíční test.

Všeobecným tipem může být nadvážení akciových titulů na vyspělých trzích a ve středoevropském regionu nad dluhopisovými. Říká se: "Jak na Nový rok, tak po celý rok". To ale nemusí platit v oblasti financí. Nízké úrokové sazby mají příčky na svém žebříku ještě celkem vysoko, a proto v nejbližší době o moc výše nedosáhnou, ale až nastane doba, půjdou nahoru.

Většina středoevropských akciových trhů v poslední době zaostávala za rozvinutými a pokud se vyplní předpoklad zrychlení růstu ekonomiky, akcie budou dobrou volbou. Zajímavým titulem by mohly být akcie rumunské nezadlužené a efektivně řízené plynárenské společnosti Romgaz, mimo jiné i kvůli probíhající deregulaci cen zemního plynu.

Další příležitost vidíme v akciích pojišťovny Uniqa, která je lídrem ve zdravotním pojištění v Rakousku. Nový snaživý management a očekávané ekonomické oživení přispívá k předpokládanému solidnímu růstu tržeb.