Generální ředitel ČEZ Martin Roman zatím vydělal na motivačním akciovém programu firmy 282 milionů korun. Tuto částku by obdržel, kdyby se k dnešnímu dni rozhodl svých 750.000 akcií prodat. Vyplývá to z informací, které ČEZ musel poskytnout na základě nejnovějšího výkladu ČNB o oznamování povinnosti při uzavírání opčních smluv.
"Představenstvo společnosti se rozhodlo neprodleně oznámit Dohledu nad kapitálovým trhem ČNB informace o opčních smlouvách 15 členů vedení ČEZ," řekl mluvčí firmy Ladislav Kříž.


Roman akcie může zakoupit za 139 korun za kus, jejich dnešní cena je zhruba pětinásobná. Přes sto milionů by při současné hodnotě akcií získal již bývalý člen představenstva Alan Svoboda, asi 99 milionů si může vydělat Jiří Borovec. Kdyby dnes všichni členové představenstva ČEZ své akcie prodali, přišli by si dohromady na více než půl miliardy korun. Motivačního programu se účastní i devět členů řídícího výboru firmy. Jejich potenciální odměna je nyní 150 milionů korun.


Opční program již nebude tak vstřícný
Podle Kříže je opční program standardním nástrojem motivace managementu společnosti, který propojuje jeho zájmy se zájmy vlastníků. Kvůli vysokým ziskům souvisejícím s výrazným růstem akcií ČEZ byli jeho představitelé kritizováni. Před několika dny valná hromada ČEZ proto program upravila. Původní program byl navržen v roce 2001.
Podle nových pravidel, která budou platit pro nově přijímané manažery, bude možné dosáhnout maximálně stoprocentního zhodnocení, informoval týdeník Euro. Cena opce se navíc nebude určovat na základě šestiměsíčního váženého průměru cen akcií na veřejných trzích, ale bude jednoměsíčním průměrem. Nový manažer také nebude moci opce uplatnit okamžitě po jejich poskytnutí, ale postupně v několika letech, a po celou dobu své funkce bude mít povinnost držet na svém majetkovém účtu nejméně deset procent z již uplatněného množství akcií.