Konkursy: banky se asi nedočkají

Banky, zahraniční investoři i podnikatelé dál naléhají na co nejrychlejší přijetí nového konkursního zákona. Možná se i v současné politické situaci nakonec dočkají. Ale hlavně banky budou muset ze svých požadavků slevit. V Poslanecké sněmovně nyní jednoznačně vládne levice a ta má na úpadkovou legislativu vlastní názor.
"Rozhodně nemíníme hlasovat pro nějakou změnu pod nátlakem bank. Zákon musí chránit všechny věřitele," říká poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka k návrhu, na kterém se před dvěma měsíci dohodli místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn a unionistický ministr spravedlnosti Pavel Němec.

Kdo pomůže malým?

Podobně jako Koudelka většina levicových poslanců tvrdí, že konkursy nemohou přejít do režie velkých věřitelů. A v prvé řadě se brání tomu, aby peněžní ústavy získaly nárok na stoprocentní uspokojení svých pohledávek zajištěných zástavou. "Na ostatní by při konkursu nezbylo nic," varuje Miloslav Kala z ČSSD.
"Pokud na takovém změkčení budou trvat, tak poškodí malé a střední podniky. Banky nyní jako záruku požadují daleko větší částku, například i 140 procent z půjčky. A to by skončilo," říká tajemník České bankovní asociace Petr Špaček.
To samé říkají samotné banky. "Naše vůle půjčovat pochopitelně roste spolu s tím, jaké máme záruky, že se nám vrátí půjčené peníze. Stoprocentní zástava by se z hlediska podnikatelů příznivě promítla jak do ceny, tak i do rychlosti poskytnutí úvěru," říká tisková mluvčí České spořitelny Klára Gajdůšková.
Ve větší ochotu bank půjčovat v souvislostí s úspěšnou rekodifikací úpadkového práva věří především Jahn. "Nebude to sice žádná přímá úměra, ale určitě se to zlepší," říká. Podle šéfa Sdružení podnikatelů ČR Bedřicha Dandy se takové očekávání splní jen částečně, ale i on stojí za připraveným návrhem. Na jeho přijetí naléhají také představitelé Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory.
Jahn teď má prosazení nového zákona na starosti sám. Jak Němec, tak šéf legislativní rady Jaroslav Bureš z vlády odcházejí. "Kvůli zástavám by neměl ztroskotat celý zákon, je v něm i mnoho dalších důležitých změn," zdůrazňuje Jahn. Odborná veřejnost vedle záměru posílit postavení věřitele oceňuje institut reorganizace. Na jeho základě by se větší podniky mohly vyhnout rozprodání po částech a pokračovat dál.

Nikdo nechce ustoupit

Nalézt kompromis snadné nebude. Levice se brání i předání rozhodujících pravomocí při průběhu konkursu do rukou věřitelů. Mnozí v této souvislosti připomínají korupční aféry mezi konkursními soudci a správci. "Vždyť právě možnost takového spojení je konečně nutné rozetnout," zdůrazňuje prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek.
O novou úpravu konkursní legislativy velmi stojí ODS. "Jde o normu, která by se měla přijmout i v dnešní nejisté situaci. Všichni na ni čekají," říká její poslanec Martin Říman. A podotýká, že jeho strana je připravena k jednání.
Současně však ODS chce prostřednictvím Senátu předložit vlastní, k bankám vstřícnou úpravu konkursního práva. Ta je však identická s návrhem, který před šesti týdny sněmovnou neprošel.

Hlavní spory nad úpadkovým zákonem

Chystaný vládní návrh
Pohledávky oddělených věřitelů, tedy především bank, se uspokojí stoprocentně.
Věřitelský výbor získá pravomoc odvolávat i jmenovat správce konkursní podstaty, pravomoci soudů poklesnou.
Možnost reorganizace se bude týkat jen velkých podniků.
Současné Požadavky sněmovní levice
Pohledávky oddělených věřitelů se uspokojí v rozmezí od 70 do 80 procent, určitě ale ne stoprocentně.
Soudy, a tím i stát, nebudou vyřazeny z rozhodování o průběhu konkursů.
Z možnosti reorganizace nebudou vyřazeny ani menší podniky.