Kerkorian prodal část akcií GM

Miliardář Kirk Kerkorian včera hýbal cenou akcií největší světové automobilky General Motors. Nejdřív investory postrašil zprávou, že se zbavil pětiny svého podílu ve firmě, vzápětí ale nevyloučil, že akcie nakoupí zpět.
Kerkorian svůj podíl ve společnosti snížil z 9,9 na 7,8 procenta mezi 15. a 19. prosincem. Za cenné papíry utržil přes 250 miliónů dolarů.
Představitelé Kerkorianovy investiční firmy Tracinda uvedli, že prodej části podílu jí umožní ušetřit na daních. V budoucnu ale může Kerkorian akcie nakoupit zpět, citovala agentura Bloomberg zdroje blízké firmě.
Akcie začaly obchodování mírným růstem, ten se ale poměrně rychle vyčerpal. Večer středoevropského času se cenné papíry GM pohybovaly kolem 19,80 dolaru. Byly tak nepatrně pod úterním třiadvacetiletým minimem. Na něj spadly poté, co automobilka Toyota oznámila plány na zvýšení výroby.
Kromě Kerkoriana měla na cenu GM vliv i banka UBS, která zvýšila svoje investiční doporučení pro tento titul ze stupně "redukovat" na "neutrální".
Investice do cenných papírů GM ale vyžaduje pevné nervy. I Kerkorian je zatím v mínusu. Za podíly ve firmě zaplatil podle agentury Bloomberg celkem 1,7 miliardy dolarů, většinu z toho letos. Na investici už ale prodělal 400 miliónů dolarů.
Automobilce se ovšem poslední dobou nedaří. V uplynulých čtyřech čtvrtletích byla v červených číslech. Za první tři kvartály letošního roku už se ztráta vyšplhala na astronomických 3,8 miliardy dolarů.
V listopadu sice šéf GM Richard Wagoner vyhlásil plán na úspory a restrukturalizaci firmy. Ani po ní však nemusí automobilka mít vyhráno. Podle některých odborníků za tím stojí neschopnost vedení. Kerkorian se proto snaží dostat do správní rady firmy svého člověka, zatím neúspěšně.
Na tržní podíl automobilky si dělá zálusk konkurence. Japonská Toyota chce v roce 2006 zvýšit výrobu o devět procent. Mohla by tak počtem vyrobených automobilů GM předstihnout. Stejně jako před dvěma lety vytlačila z pozice světové dvojky dalšího tradičního amerického výrobce, firmu Ford.
V květnu firmě GM snížila rating agentura Standard and Poor's. Dluhopisy automobilky jsou nyní "junk", představují tedy investici s velkým rizikem platební neschopnosti emitenta
Investoři od takového cenného papíru požadují vysokou rizikovou přirážku. Výnos dluhopisů GM se tak pohybuje nad dvanácti procenty, vyplývá z údajů agentury Bloomberg.
Podle listu Wall Street Journal je ohrožena i výplata dividend. GM nyní ročně rozděluje dva dolary na akcii, celkem více než miliardu dolarů.
Na americkém akciovém trhu se nervozita ohledně GM příliš neprojevila. Indexy po otevření zamířily vzhůru. Růst odstartovala logistická firma FedEx, která oznámila neočekávaně dobré výsledky za čtvrtletí do konce listopadu. Díky tomu rostly i akcie ostatních dopravních firem. Podpořily tak důvěru investorů v růst americké ekonomiky.