Nerozhodí je ani žaloby, které právníci v USA neustále na tabákové koncerny sepisují a jménem svých klientů žádají miliardové odškodnění za domnělou újmu na zdraví. Akcionáři smíšeného amerického koncernu Altria Group, pod jehož křídla patří také Philip Morris, loni zhodnotili svůj kapitál přibližně o 25 procent.
V České republice si tato společnost loni připsala akciový zisk 8,5 procenta, když se prodejní cena papíru v závěru loňského roku vyšplhala na přibližně 18 200 korun.
Velice úspěšný byl koncern British American Tobacco (BAT) s více než čtyřicetiprocentním zhodnocením akcií. Firmě se tak - stejně jako jejím konkurentům - vyplatilo "odbourat" přebytečné kapacity ve vyspělých západních zemích a naopak budovat nové na Východě.
Výkonný ředitel BAT Paul Adams je nyní na koni, napsal list The Daily Telegraph. "Tři britské tabákové tituly patří mezi nejúspěšnější v indexu FTSE 100. Když lidé diskutují o regulaci, nejrůznějších zákazech a soudních sporech, měli by vědět, že burza jim může díky tabáku nabídnout prvotřídní tituly," podotkl Adams.
Tento dvaapadesátiletý manažer, který si oblíbil doutníky, je proslulý jako rázný zastánce nejenom své společnosti, ale celého nikotinového průmyslu.
"Kdo by měl lidem nabízet kuřivo? Legálně podnikající a na burzách kotované společnosti, za nimiž je solidní výzkum? Nebo nejrůznější pokoutní výrobci?"
Neustále se zvyšující daně a tvrdé protikuřácké tažení v posledních dvou až třech letech omezily spotřebu kuřiva v Severní Americe asi o dvě procenta ročně.
V Německu, což je šestý největší trh cigaret světa, se v roce 2002 prodalo 142 miliard kusů cigaret, loni kolem 100 miliard. "Hlavním důvodem jsou rychle se zvyšující daně," uvádí v listu Handelsblatt Jonathan Leinster ze švýcarské banky UBS. V Česku se ale kouří stále více. Prodej předloni meziročně stoupl o osm procent na 22,7 miliardy kusů, ale část připadá na cizí turisty.
Zatímco daně a s nimi rostoucí ceny mají podle expertů určitý vliv na snížení spotřeby cigaret, hlavně u mladistvých, pro úřední zákazy kouření to neplatí. O tom je přesvědčen mj. výkonný ředitel britské společnosti Imperial Tobacco Gareth Davis.
Podle něj zjevný důkaz poskytuje Irsko. Poté, co v březnu 2004 zakázalo kouření dokonce i v barech, prodej cigaret klesl o 12 procent. Ale loni už byl zase o 15 procent vyšší. Navlas stejný vývoj je patrný v Itálii.

Vzhůru na nové trhy!
Tabákové koncerny si nyní s vývojem odbytu v západní Evropě příliš hlavu nelámou. O výdělcích akcionářů v příštích letech bude rozhodovat expanze na nové trhy.
"Jednoduchá pravda je taková, že ve světě je nyní asi miliarda kuřáků a další miliarda přibude během příštích deseti letech v rozvojových zemích," tvrdí Adams.
Z tohoto pohledu je nejpřitažlivější Asie, i když obrovský odbytový potenciál mají také Rusko a Ukrajina. "Volba je jednoduchá. Buď zcela vypadnout ze hry, nebo vypadnout ze Západu a zamířit na Východ," citovala agentura Reuters nejmenovaného západního manažera působícího v Asii. Z 1,1 miliardy kuřáků jich na tento region zatím připadá 43 procent.
Nadnárodní západní koncerny sní hlavně o Číně. Její trh je největší na světě (zatím 360 miliónů vyznavačů nikotinu), ale zároveň nejpřísněji chráněný. Státní China National Tobacco vyrábí kolem 1,8 biliónu cigaret ročně. To je zhruba třetina světové produkce.
Cizinci dlouho do tohoto lukrativního byznysu v Číně nesměli. Ale nyní se rýsuje posun. Centrála společnosti Philip Morris International těsně před Vánoci oznámila, že zřídí společný podnik v Číně na výrobu svých oblíbených značek. Provoz by měl zahájit v letošním prvním pololetí.
V Číně kouří 60 procent mužů a tři procenta žen, zatímco v USA je to 24 procent mužů a necelá pětina žen, uvádí Světová zdravotnická organizace (WHO).
Na čínský trh se snaží probít British American Tobacco. V roce 2004 firma oznámila, že dohodla s firmou China Eastern Investment výstavbu továrny na 100 miliard cigaret ročně, ale Peking tento projekt zatím neschválil.

Cigarety ve světě zdražují
Chce-li stát omezit kouření, může se jako nejúčinnější jevit zvyšování cen. Ale podle WHO na zdražení citlivě reagují jenom mladiství kuřáci a pak lidé s nejnižšími příjmy.
Od Nového roku zdražilo krabičku cigaret v průměru o 10,60 koruny Slovensko. Ještě citelněji zvedlo ceny Bulharsko - v průměru o jedno leva, což odpovídá skoro 15 českým korunám. Nejprodávanější značka Victory tak přijde na 2,60 leva. V Česku stoupla spotřební daň z cigaret loni prvního července. Další zdražení se chystá od prvního dubna.
Krušnější časy nastanou kuřákům nejen ve střední Evropě. Japonsko 1. července zvýší daň, takže cena značky Mild Seven vzroste ze 270 na 290 jenů (v přepočtu asi 60 korun).
"Ceny porostou i v budoucnu. Musíme těm, kteří chtějí přestat kouřit, pomoci," nechal se slyšet premiér Džuničiró Koizumi.

060102-23.gif ()