Kdo vsadil na české nebo středoevropské akcie či korunové akciové fondy, může otevírat šampaňské. Letošní výnosy akciových trhů a fondů zaměřených na střední Evropu činí několik desítek procent. Zdejší trhy dál patří k nejvýkonnějším na světě a výrazně překračují očekávání expertů. Lépe než se čekalo, si velkou část roku vedly i dluhopisové fondy, denominované v české měně, byť v posledních měsících hlavně kvůli obavám ze zvyšování úroků ztrácely. I zde se vyplatilo investovat ve středoevropském regionu.

E05_51094.gif ()


INVESTICE VE STŘEDNÍ EVROPĚ byly letos záležitostí pro silné nervy. Obavy z toho, jak světovou ekonomiku ovlivní růst úroků v USA a s ním spojený růst popularity dolarových aktiv, způsobily během roku na rozvíjejících se trzích několik výprodejů. Postihly i ČR, Maďarsko a Polsko. Roste počet odborníků, podle nichž je střední Evropa drahá a vysoké výnosy je třeba hledat jinde.

Klesá i atraktivita středoevropských dluhopisů. Úrokové sazby na Slovensku a v ČR jsou poměrně nízké, což se odráží v menších výnosech českých a slovenských obligací. O něco víc nabízí Polsko. Zajímavé je Maďarsko. Řada investorů ale doplatila na jeho nejasnou měnovou politiku.

Jak vyplývá z tradiční ankety Ekonoma, mnozí portfoliomanažeři nejlepších korunových fondů přesto dál věří střední Evropě. Podobně jako v minulých letech i tentokrát jsme vycházeli z výsledků fondů denominovaných v české koruně, které domácí investoři preferují. Patří k nim ostatně i podílové fondy zahraničních správců.

V ČR stále chybějí údaje o výkonnosti domácích podílových fondů za více let. Kritériem pro jejich výběr proto znovu byla nejvyšší roční výkonnost, a to počátkem prosince. Většina fondů, jejichž manažeři se zúčastnili ankety, přitom dosahovala největšího dvanáctiměsíčního zhodnocení i v průběhu celého roku - a také loni a předloni.

MANAŽERY KORUNOVÝCH FONDŮ letos překvapil silný růst komodit, hlavně ropy, který se ale ve vývoji finančních trhů příliš neodrazil. Přes pokračující zvyšování úrokových sazeb a zřejmě i drahé ropě a dalším surovinám příští rok obecně věří akciím.

Mnozí z těch, kteří spravují korunové akciové nebo smíšené fondy, dál sázejí na střední Evropu. Stejně jako loni ale očekávají, že se růst zdejších akciových trhů zpomalí. Středoevropský region má nicméně dál řadu výhod (vyšší příliv zahraničních investic, peníze z fondů EU aj.), díky nimž může růst rychleji než západní Evropa. Akciím evropských firem se přitom zatím letos daří lépe než americkým.

Správce Sporotrendu Jiří Lengál začal loni více investovat v jiných zemích střední a východní Evropy, hlavně v Turecku a v Rusku, kde jsou některé firmy oceněny atraktivněji než středoevropské. Pokud padnou určitá omezení pro cizí portfoliové investory, bude lákavé - i díky budoucímu členství v EU - Rumunsko. Tím spíše, že ochota investorů riskovat je nadprůměrná.

Mnozí manažeři věří Japonsku a vybraným asijským a latinskoamerickým zemím, zatímco jejich názor na americké a evropské akcie se liší. Díky drahé ropě a dalším komoditám doporučují investovat do firem, které je těží nebo zpracovávají. In jsou také informační technologie, zatímco na obory, kterým se dařit nebude, nepanuje jednotný názor. K prohrávajícím řadí správci automobilky, dařit i nedařit se má pojišťovnám.

DALEKO MÉNĚ NEŽ AKCIE - několikaprocentní výnosy - slibují korunové dluhopisové fondy. Podle Martina Šmída ze Sporoinvestu mohou být na úrovni fondů peněžního trhu. Řada českých investorů dluhopisové fondy kvůli obavám ze zvyšování úroků opustila. Krátkodobě mohou být výnosnější peněžní fondy, které mohou pružněji reagovat na vyšší sazby. V delší periodě by ale měly dluhopisy vynášet více.

Kdo chce vydělat na dluhopisech, může podle správce fondů Conseq Investu Ondřeje Matušky vsadit na maďarské obligace. Investor, akceptující měnové riziko, bude asi hledat příležitosti na Balkáně, kde lze vzhledem k očekávanému rozšiřování EU časem počítat s poklesem úroků. Nebo vsadit na obligace některých latinskoamerických a dalších zemí s vysokými úroky.

Ti konzervativnější zase mohou investovat do dluhopisů vázaných na růst inflace, což jim umožní vyhnout se možným překvapením, spojeným s nečekaným vývojem finančních trhů.

Související